Bitcoin Kredi Kartı Yerini Alabilir Mi?

bitcoin kredi kartı

Parekende sektöründeki artan rekabet birçok işletme sahibini kredi kartları yerine Bitcoin’i ödeme aracı olarak kullanmaya itecek gibi gözüküyor. İşletme sahipleri, Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanarak daha düşük komisyon ücreti ödeyebilir. Böylelikle işletmelerin karı önemli miktarlarda artabilir. Peki, Bitcoin kredi kartı alternatifi olabilir mi?

Yüksek Komisyonlar

İşletme sahiplerinin açısından bakıldığında Bitcoin’in kredi kartlarına göre önemli avantajları bulunuyor. Bitcoin sayesinde işletme sahipleri bankalara kredi kartları yüzünden yüksek komisyonlar ödemekten kurtuluyor. Kredi kartları, yapılan her alışverişten yüzde 3 ile 4 arasında komisyon kesiyor. Daha düşük kar marjına sahip firmalar için ise daha kötü. Kredi kartları, bu gibi işletmelerin yarısına ortak oluyor.

CRYPTO.com’un kurucu ortağı ve CEO’su Kris Marszalek de bu duruma katılıyor “Kredi kartları ve bankalar, işletmelerin karlılığı için önemli bir engel.” Üstelik her gün alışveriş yapan müşteriler, çok az sadakat hissi duyuyor ve birçok kişi var olan finansal kurumlardan hiç memnun değil. Kredi kartı komisyonları gereksiz yüksek ve birçok yerde müşteri memnuniyeti çok düşüktür. Kredi kartı ile ödeme sistemi, insanların cebindeki parayı gecikme faizi ve yüksek faizler gibi yollarla çok hızlı bir şekilde sömürüyor.

Neden Kripto Paralar?

Tam tersine kripto para birimleri ve blok zincirleri ise güç dengesini tüketicilerin lehine değiştirmenin bir yolunu sağlıyor. Blok zinciri platformları, kredi kartlarına göre daha adil ve daha uygun bir ödeme yöntemini tüketicilere sunuyor. Kripto para birimleri bir ödeme yöntemi olarak kullanıldığında kredi kartlarının sahip olmadığı birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Kripto para birimlerinin dijital doğası, birçok kişinin ücretsiz bir şekilde dünyanın her yerine para yollamasına olanak tanır. Yolcular ve turistler, kripto para birimleri ile para göndererek paralarının yüzde 8’i kadar olan kısmını koruyabilirler.

Kripto para birimleri, parmak izine çok benzeyen bir sistem olan cüzdan onaylama sistemi sayesinde kredi kartlarının yerini alabilirler. Kripto para birimleri, ödeme almanın çok daha güvenli ve etkili bir yoludur. Kripto para birimleri, satıcıların alıcılara mallarını ve hizmetlerini daha hızlı bir şekilde satmasını sağlayacaktır. Kripto para birimlerinin önündeki tek engel ise değişken yapıda olmalarıdır. Kripto para birimleri, zamanla ve daha çok işlem hacmi sayesinde daha stabil hale gelecektir.

Kim Karda Kim Zararda?

Kripto para birimlerinin sıkça kullanılmaya başlanması Visa ve MasterCard gibi kredi kartı firmaları ve bankalar için kötü bir haberdir fakat bu durum kripto para yatırımcıları için iyi bir haberdir çünkü kripto para birimleri alışverişlerde kullanıldıkça kripto para birimlerinin benimsenme oranı artacaktır. Böylelikle kripto para yatırımcıları daha büyük karlar elde edebilirler.

Üstelik kredi kartları, para harcama anlayışımızı temelli değiştirmiş durumdadır. Nakit para ile bir şeyler aldığınızda, ne kadar para harcadığınızı cüzdanınızın ağırlığından anlayabilirsiniz. Öte yandan kredi kartı ile harcama yaparken pek de bir şey anlamıyoruz.

Her ne kadar çok yakında görünmüyor olsa da, Bitcoin kredi kartı ve debit kartı gibi kartların kullanımına büyük etki etmeye başlamıştır. 

Not: Kripto para piyasaları, spekülasyonun fazla olduğu ve genel olarak düzenleyicisi olmayan piyasalardır. Kripto para piyasalarına yatırım yapmayı düşünen kişiler, yatırım yapacakları miktarı kaybetmeyi göze almalıdırlar.