Neden Bitcoin Kullanmalı?

neden bitcoin

Bitcoin, günümüzdeki ödeme sistemlerine alternatif olması amacıyla piyasaya sürülmüş merkezi olmayan bir ödeme sistemidir. Günümüzde mevcut olan bankalar arası para transferinin aksine Bitcoin ile işlemler anlık olarak ve çok az işlem ücretiyle gerçekleşir. Bitcoin’in tüccarlar için önemli bir artısı ise Bitcoin ile yapılan işlemlerin tersine çevrelememesidir. Böylelikle tüccarlar, iadeler sonucu oluşan maliyetlerden kurtulabilmektedir. Yerel ödeme sistemlerindeki gelişmeler ve diğer alternatif ödeme sistemlerinin ortaya çıkması, Bitcoin’in bu alandaki avantajını önemli ölçüde azaltmıştır. Artan komisyon oranları ve ağdaki sıkıntılar dikkate alındığında bu durum daha rahat anlaşılabilir. Peki neden Bitcoin geçmişe göre daha az kullanılıyor?

Neden Bitcoin Daha Az Kullanılmaya Başlandı?

Dahası kara para aklama ve yasa dışı alışverişler konusundaki gözetim ve denetimlerin artması Bitcoin ve diğer kripto paraların özel sebeplerle kullanılmasını azaltmıştır. Dünyanın bazı bölgelerinde Bitcoin, hala para göndermenin en hızlı ve en uygun yolu olarak görülmeye devam ediyor. Birçok havale işleminde Bitcoin’in bu özelliği kullanılmaktadır. Bitcoin’in hız ve maliyet avantajları, geleneksel ödeme yolları geliştikçe kaybolmaya başladı ve Bitcoin’in likiditesi birçok ülkede problem olarak kalmaya devam ediyor. Ayrıca, dünya çapında küçük ve büyük birçok işletme kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı fakat yapılan araştırmalar Bitcoin’in bu fonksiyonuna pek talebin olmadığını gözler önüne seriyor.

Ayrıca, birçok kişi elindeki parayı hükümetlerin veya herhangi bir merkezi otoritenin dokunamayacağı bir para formatı olan Bitcoin olarak tutmayı tercih ediyor. Yakın zamanda Bitcoin, birçok kişi tarafından önemli bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Kurumsal yatırımcılar ve daha küçük miktarlarda yatırım yapan kişiler, Bitcoin’in fiyat artışından önemli karlar elde etmeyi başardı.

Bitcoin İşletme Sahipleri İçin Düşük Risk Demektir

Kredi kartı ile ödeme almak, işletme sahipleri için sadece maliyetli değildir. Kredi kartı ile ödeme almak, işletme sahipleri için iadelerden kaynaklı birçok soruna da neden olabiliyor. Bitcoin ile yapılan ödemeler tersine çevrilemediği için işletme sahipleri hileli iadeli işlemlerinden dolayı bir zarara uğramaz. Eğer işletme sahibinin geleneksel ödeme sistemleri ile bir bağı yoksa, Bitcoin işletme sahiplerinin global ekonomi içinde var olmalarını da sağlar.

Paranız Üzerindeki Kontrolünüz Tamdır

Bitcoin, elinizdeki paranızı benzeri görülmemiş bir şekilde depolamanıza ve kullanmanıza olanak sağlar. Bitcoin; bankalar tarafından uygulanan kısıtlamalar, cezalar ve komisyonlardan tamamen uzaktır. Paranızla ilgili tüm kararları hükümetler ve bankaların aksine tamamen siz verirsiniz. Bitcoin, yatırımlarınızla ilgili kişisel bir sorumluluk almanızı sağlar. Bitcoin gibi aracılara güvenme gereksinimini ortadan kaldıran başka bir sistem henüz görülmedi. Aracılara güvenmek, kötü bir durum olmayabilir fakat böyle bir konuda alternatiflere de ihtiyacımız var. Coinbase gibi kripto para borsaları çift faktörlü güvenlik sistemleri sayesinde paranız üzerinde tam kontrolünüz olmasını sağlıyor.

Bitcoin Önemli Bir Yatırım Aracıdır

Bitcoin, çok değişken bir finansal varlıktır ve bu da demek oluyor ki Bitcoin’in değeri zaman içinde oldukça değişebilir. Bitcoin, kesinlikle riskli bir yatırımdır. Belli kişiler için iyi bir getiri sağlasa da Bitcoin’e yatırım yapmak herkese göre değildir. Birçok kişi, Bitcoin’in şu anki durumunu İnternet’in 20 yıl önceki durumuna benzetiyor. Bitcoin ağı olgunlaştıkça nasıl ölçeklenebileceği ve nasıl kullanılacağı gibi birçok konu halen tartışılıyor. Bitcoin, tıpkı altın gibi önemli bir değer deposu ve uluslararası para transferi için önemli yollardan biri olarak görülüyor. Bitcoin’in gelecekteki değeri ise Bitcoin’in gelecekte nasıl bir rol üstleneceğine bağlıdır.

Yasadışı Faaliyetler İçin Uygun Değil

Bazı kaynaklara göre Bitcoin’i kara para aklamak için kullanmak giderek yaygınlaşıyor fakat sizin ve birçok kişinin böyle bir işe kalkışmayacağını biliyoruz. Sanıldığının aksine Bitcoin; kara para aklamak veya terörist faaliyetleri finanse etmek için uygun bir araç değildir çünkü Bitcoin ile yapılan alışverişler takip edilebilir ve tamamen şeffaftır.